A transzwarp elmlet
Az alapvet warp meghajt rendszereket az Alfa Kvadrns nagyhatalmai mr tbb mint hrom vszzada hasznljk. A warp technolgia roppant sikeresnek bizonyult s a warp meghajts tern mg rengeteg fejldsre van lehetsg. Mindemellett, a Daystrom Intzetben dolgoz tudsok mr 2275-ben felvetettk, hogy a norml warp fizika csupn csak egy kis rsze egy sokkal nagyobb rejtlynek. Ez a technolgia, amelyet "transzwarp"-nak neveztek el, hamarosan felkeltette a Csillagflotta rdekldst. Nagyszabs mrnki tervezsi programba kezdtek melynek clja egy transzwarp sebessgekre is kpes csillaghaj kifejlesztse volt. Ebbe az j "Excelsior" osztlyba a legfejlettebb szmtgpeket, rzkelket s fegyver rendszereket ptettk volna be - ez lett volna egszen egyszeren az ismert r legfejlettebb jrmve.
Sajnos azonban, mikzben az Excelsior nem meghajtssal kapcsolatos rendszerei sikeresek voltak, a transzwarp program tl nagyratrnek bizonyult. 2285-ben indtottk el, s csak a fgpsz szndkos szabotzsa akadlyozta meg a katasztroflis gondolarobbanst a haj els tjn. A gpeken vgzett elkvetkez vek munkja ellenre az Excelsiort kudarcnak nyilvntottk - soha nem hajtott vgre sikeres prbareplst s soha nem lpte t a transzwarp kszbt. A Csillagflotta teljesen lelltotta a transzwarp programot 2287-ben, s a hajt egy norml warp hajtmvel szereltk fel.
Azonban nem ez jelentette a Fdercis transzwarp technolgia vgt. 2372-ben a USS Voyager legnysge kt rvid rsikl replst hajtott vgre Warp 10-zel - valjban meglovagolva a warp kszbt, vgtelen sebessggel utazva. Azonban tbb igen jelents problma merlt fel ezen megkzelts rvn: a Voyager ksrletben rsztvev tagjai komoly egszsggyi problmkat tapasztaltak, belertve a genetikai elvltozsokat is. A Voyager-nek sikerlt elkldenie ezeknek a replseknek nhny adatt a Csillagflottnak 2373-ban egy idegen kommunikcis antennn keresztl. A technolgit elemz szakrtk jeleztk azt, hogy a Voyager ltal tapasztalt nehzsgek csupn a jghegy cscst kpezik. A garantlt genetikai krosodson kvl az ilyenfajta transzwarp meghajtshoz kapcsold szubtri mezk 85%-os hallozsi arnyt okoznak replsenknt. Jelents problmaknt megmaradt mg az ilyen meghajtst hasznl jrm naviglsa s ppen ezrt mg a pilta nlkli szondk is hasznlhatatlannak bizonyultak.
Br tbben gy vlik, hogy a transzwarp hajtm lehetetlensg, a legfrissebb ksrletek azt mutatjk, hogy a transzwarp mgiscsak lehetsges. 2364-ben a USS Enterprise szmos rvid transzwarp replst hajtott vgre az Utazknt ismert idegen segtsgvel. 2369-ben a Borg harmadszor trt be a fdercis rbe a Lore nev android parancsnoksga alatt. Ez alkalommal a Borg egy olyan transzwarp jrmvet hasznlt, amely kpes volt olyan jratok ltrehozsra, melyeken bell egy trgy hihetetlen sebessggel mozoghatott. A USS Enterprise belpett az egyik ilyen jratba s egy rvid utazst tett 236.000.000 - szoros fnysebessggel. Ezt a jrmvet, melyrl gy gondoljuk, hogy egy tovbbfejlesztett prototpus volt, ksbb az Enterprise elpuszttotta.
A USS Voyager legnysge - akik a sajt transzwarp hajtmvkkel is ksrleteztek 2372-ben - a Delta Kvadrnsbeli tjuk sorn tallkoztak a Voth-knt ismert fajjal, amely kpes a transzwarpra. Egy tipikus Voth haj transzwarp hajtmvnek segtsgvel a fnysebessg 200000 szeresre volt kpes. A Voyager ez utn tallkozott a Borgokkal s megerstettk azt, hogy a szabvny Borg Kockk kpesek az olyan transzwarp jrat hasznlatra, mint amilyent a Lore irnytsa alatt ll ksrleti jrm hasznlt. Ez a hajtm azonban sokkal lassabb, mint az, amelyik Lore jrmvn volt, mely technolgit gy tnik a Borgok flretettek a prototpus elvesztse utn.
Amikor Terrance professzor s Dr. Neltorr javaslatot tettek az n. "TNG sklra" gy szmoltk ki a sklt, hogy egy trgy sebessgt - idelis krlmnyek kztt - a warp tnyez (faktor) nvelsvel adjk meg a felhasznlt energia minden ezerszeres nvekedsnl egszen 9-es warp faktorig. Warp 9 felett a hatvnykitev fokozatosan nvekszik, majd warp 10-hez kzeledve meredekebb lesz. Warp 10-nl a hatvnykitev vgtelen lesz - ppen ezrt a warp 10-et elr trgy vgtelen sebessg lesz, az univerzum minden pontjn egyszerre thaladva. A szabvny warp hajtmveknek vgtelen nagysg energia szksges a Warp 10 elrshez - termszetesen ez lehetetlen feladatnak tnik. A kor tudsai igen magabiztosan lltjk azt, hogy a warp 10 a legvgs legyzethetetlen hatr.
2269-ben a Daystrom Intzetnl dolgoz tudsok a Terrance s Neltorr ltal kidolgozott elmleti szubtr modelleket tovbb fejlesztettk. Rjttek arra, hogy matematikailag lehetsg van egy msodik szubtri rgira, amely a warp 10-es hatrtl egy hasonl, warp 20-nl lv hatrig terjed - egy olyan rgi, amelyet a Daystrom Intzet sajt osztlynak P.R. kpviselje " transzwarp domain "-nek nevezett el, mely elnevezs pontatlansga ellenre tall.
2270-ben az utn rjttek arra, hogy ez az elmleti transzwarp domain is csak egy rsze a teljes struktrnak. Az elmlet lehetv teszi vgtelen szm ilyen domain ltezst, mindegyik kztt egy warp korlttal. A 2270-es vek elejn nagy erket fektettek be annak eldntsre, hogy ezek a transzwarp domainek csak elmleti szerkezetek-e, vagy valsak is lehetnek. 2273-ban a Csillagflotta USS Wanderer nev kutat hajja vgrehajtott egy szubtri rszecske disszipcis ksrletet, mely dntlen bizonytatta azt, hogy a transzwarp domainek nemcsak hogy lteznek, de az is lehetsges, hogy az anyag megkerlve a warp korltot tlpjen a tanszwarp domainbe.
Elmleti s gyakorlati tanulmnyok hamar megllaptottk azt, hogy warp 10 utn infinitezimlisn kzel van egy pont, ahol a warp faktor kitevje vgtelenrl nullra zuhan, majd ismt fokozatosan emelkedik. Warp 11-nl a kitev elri a 123-t, mely utn a norml warp grbe viselkedst tkrzi. Warp 19-nl a kitev elkezd emelkedni, s warp 20-nl ismt elri a vgtelent, hogy ltrehozza a kvetkez warp korltot. Az egsz folyamat megismtldik a msodik transzwarp domainben, majd a harmadikban, stb. Minden egyes domainban a hatvnyalap ' lland ' rtke exponencilisan emelkedik - 103 -tl a warp domainban, 123-ra az els transzwarp domainben, 163-ra a harmadikban, majd 243 -ra, 403-ra s igy tovbb.
A kvetkez brn a warp domain s az els kt transzwarp domain warp faktor sebessgeit lthatjuk.
Egy adott warp faktor fenntartshoz szksges energit ltalban Megajoule per Cochrane per msodpercben szoktk megadni. A warp domainen bell az energia felhasznls egy frszfog grbt kvet, mely warp 10-nl vgtelenig nvekszik. Az els tanszwarp domainben a grbe alakja alapveten hasonl az elbbihez, de az elshz kpest kiss felfel eltolt, mivel a transzwarp meghajtshoz nagyobb energik szksgesek. ltalnosan elmondhat az, hogy a transzwarp faktorokat sokkal tbb energival lehet csak fenntartani, mint a vele egyez warp faktort, pldul a warp 13 fenntartsa 50000-szer tbb energiba kerl, mint a warp 3-. Viszont egy konkrt sebessg tartshoz szksges energia felhasznls szempontjbl a transzwarp sokkal hatkonyabb. Egy transzwarp hajtmnek a warp 13 fenntartshoz annyi energira van szksge, mint egy warp hajtmnek a warp 9.82-hz, mikzben a warp 9.82 a fnysebessg 2530-szorosa, addig warp 13 a fnysebessg 28561-szerese - majdnem 1130%-os sebessg nvekeds. A kvetkez bra azt a teljes energia-felhasznlst mutatja, amely egy Galaxy-osztly hajnak egy adott warp vagy transzwarp fokozat fenntartshoz szksges.
Manapsg egy, a gyakorlatban mkd tanszwarp hajtm egyelre a Fdercis tudomny hatkrn kvl marad, s br erfesztsek tovbbra is vannak egy ilyen technolgia kifejlesztsre, haladst mg nem rtek el.
|